Diş Teli Bakımı Diş tedavisinin ardından hastaların en önemli görevi ağız ve diş bakımına özen göstermektir. Bu nedenle hastalar mutlaka özel fırça, ara yüz fırçaları ve diş ipi kullanmalıdır. Her tedavi başlangıcında diş hekimi hastaya bu konuları anlatmalıdır. Günde 2-3 kez fırçalama yerine, her yemek yendiğinde dişlerin fırçalanması çok önemlidir. Genel olarak, dişlerde plak ve yemek artıkları birikimi daha kolaydır. Bu nedenle dişlerin temizlenmesi çok önemlidir. Ağız duşu, tedavi için gerekli olan bir başka ağız bakım yöntemi olup, tazyikli bir şekilde su püskürten elektrikli cihazlardır ve bu cihazlarla uygun düzeyde ağız hijyeni sağlanabilir. Gereken Malzemeler Hasta ne olursa olsun, ortodontik diş fırçası, ara yüz fırçası ve diş ipi kullanımı yani mekanik temizliğin öncelikli olarak yapılması gereklidir. Hareketli apareyleri temizlemek için aralara giren yemek artıklarını ılık suyla iyice yıkamak gerekir. Hareketli aparey temizliğinde kesinlikle sabunlu ve deterjanlı su kullanılmamalıdır. Diş teli takılı olan dişlerde daha fazla yiyecek birikimi olmaktadır. Dişlerde ve braketlerde plak temizlenmezse diş eti hastalığı, kötü nefes ve çürümeye yol açar. Plak; bakteri, kalıntı ve yiyecek parçalarından oluşan bir karışımdır. Plakların düzgün ve düzenli temizlenmesi önemlidir. Böylece braketler çıkarıldığında alttaki dişler güçlü ve sağlıklı olur. Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır? Diş İpi: Günde en az 1 kez diş ipi kullanmak gerekir. Braketler varken diş ipi kullanmak zor olabilir ancak bu işlem kolayca yapılabilir ve gereklidir. Tellerin ve diş eti arasını temizlemek için özel diş ipleri vardır. Diş teli ilk takıldığında, diş ipi kullanımını hekiminiz size gösterebilir. Diş Fırçalama: Diş fırçası yumuşak uçlu olmalıdır. Yumuşak uçlu diş fırçaları, çatlak ve köşelere ulaşmakta sert uçlardan daha başarılıdır ve diş etlerini rahatsız etmezler. Özellikle bazı markalar, diş teli olan kişiler için özel diş fırçaları üretirler. En önemlisi, yumuşak ve diş hekimleri tarafından onaylanmış bir diş fırçası kullanmaktır. Bunun dışında fırçanın şekli, boyu ve diğer özellikleri sizin tercihinize kalmıştır. Günde en az 2-3 kez diş fırçalamalıyız. Diş tellerinin arasında veya çevresinde yemek kalmadığından emin olmalıyız. Dişlerimizi her seferinde en az 2-3 dakika boyunca yavaş ve dikkatli fırçalamalıyız. Dişlerimizi yeterince fırçaladığımızdan emin olmak için bir zamanlayıcı kullanabiliriz. Florür: Diş macununun florürlü olduğuna emin olmalıyız. Florür içeren gargaralar da kullanılabilir. Bu gargaralar, ortodontik tedavide dişleri güçlendirir ve koruyacak kadar florür içermektedir. Düzenli olarak gittiğiniz diş hekiminiz de genelde jel şeklinde florür tedavisi uygulayabilir. Yardımcı Araçlar
Diş teli bakımı, sağlıklı dişler ve etkili bir ortodontik tedavi süreci için kritik öneme sahiptir. Doğru ürünleri kullanarak ve düzenli bakım yaparak, hem dişlerinizi hem de diş etlerinizi koruyabilirsiniz. |