Diş Teli Nasıl Takılır Diş teli taktırmak isteyen birçok kişi için bu süreç merak konusudur. Diş telleri, dişlerin hizalanması ve çene yapısının düzeltilmesi amacıyla kullanılan ortodontik cihazlardır. Diş teli takma işlemi, uzman bir ortodontist tarafından dikkatle yapılmalıdır. İşte diş teli takma sürecine dair ayrıntılı bilgiler: Hazırlık Aşaması Diş teli takma işlemi öncesinde hastanın ağız ve diş yapısı detaylı bir şekilde incelenir. Bu aşamada aşağıdaki adımlar takip edilir:
Diş Teli Takma İşlemi Diş teli takma işlemi sırasında takip edilen adımlar şunlardır:
Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Diş teli takıldıktan sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır:
Diş Teli Çıkarma İşlemi Diş teli çıkarma işlemi, sıkıntısız ve basit bir işlemdir. Gerekli materyaller kullanılarak diş teli çıkarıldıktan sonra kalan yapıştırıcıların temizlenmesi işlemine geçilmektedir. Bu işlem ile ilgili olarak dişe zarar vermeyecek kaliteli malzemenin kullanımı önem teşkil eder. Diş telleri takılı bulunduğu süre içerisinde doktorun önerileri ve diş temizleme teknikleri uygulanmış olsa bile; tellerin bulunduğu bölgelerde olumsuz görüntüler ile karşılaşılmaması muhtemeldir. O bölgeler için 10 dakika gibi kısa bir süre içinde ayrıntılı temizleme işlemleri yapılır. Bu işlemler de aynı diş teli çıkarma işleminde olduğu gibi ağrı ve sızı olmadan gerçekleştirilen işlemlerdir. Diş Teli Çıkarıldıktan Sonra Neler Yapılır? Diş telleri çıkarılması aşamasından sonra dişlerin özenle temizlenme işlemi yapılmalıdır. Teller çıkarıldıktan sonra, ayrıntılı bir muayene yapılır. Bu muayenenin sebebi; teller takılı olduğu sürece ağız yapısında ve dişlerde ne gibi değişikliklerin olduğunun kontrol edilmesidir. Bununla ilgili olarak; Uzman hekimler tedaviye başlamadan önce üç boyutlu ve ayrıntılı birçok resim çekerler. Bu resimler tedavi aşaması bittikten ve teller çıkarıldıktan sonra karşılaştırma yöntemi ile kıyaslama yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde hastanın tedaviden önceki ve sonraki haline bakılır. Sonuç olarak; başka bir işlem ve tedavinin gerekli olup olmadığına karar verilir. Başarılı sonuçlar elde edilmesi çocuk hastalarda daha fazla olmaktadır. Çocukların gelişim çağında olmaları sebebi ile değişim ve düzeltme işlemi daha kolay gerçekleşebilmektedir. Yetişkin hastalarda diş yapısındaki düzelmeler daha fazla zaman alabilmektedir. Bu nedenle; diş teli taktırma veya diş ile ilgili işlemlerin erken yaşta yapılması daha faydalı olacaktır. Gelişen uygulamalar ve materyal kullanımları ile diş teli ve benzeri tedavilerin uygulanması ve sonuçlanması günümüzde, yıpratıcı ve acı verici yöntemler olmaktan uzaklaşmıştır. Ağız ve diş sağlığının insan sağlığı ve yaşamında önemli etkilerinin olması, çene yapısı ile ilgili problemler yaşanmaması için erken yaşlarda Uzman hekim veya ortodontistlerden bilgi almanın sağlık ve sosyal yaşam anlamında faydaları olacaktır. |
İdikut
23 Temmuz 2024 SalıDış teli takma işleminden sonra nelere dikkat etmeliyim? Özellikle yeme alışkanlıklarımı nasıl değiştirmem gerekiyor?
Cevap yazAdmin
23 Temmuz 2024 SalıMerhaba İdikut, dış teli takma işleminden sonra ağız sağlığını korumak ve telin zarar görmesini önlemek için bazı şeylere dikkat etmen gerekecek. Öncelikle, sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçınmalısın. Örneğin, sert şekerler, sakız, karamel, çıtır krakerler ve sert meyveler gibi yiyecekler diş tellerine zarar verebilir.
Ayrıca, daha yumuşak ve kolay çiğnenebilir gıdalar tüketmeye özen göstermelisin. Örneğin, yoğurt, püreler, haşlanmış sebzeler ve makarna gibi yiyecekler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, dişlerini ve tellerini temiz tutmak için gün içerisinde diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığı kazanman önemlidir.
Dönem dönem diş hekiminin önerdiği kontrolleri ve bakım talimatlarını da takip etmeyi unutma. Bu şekilde, hem diş tellerinin hem de diş sağlığının korunmasını sağlayabilirsin.