Ortodonti Diş Teli Tedavisi Ortodonti, dişlerin estetik ve fonksiyonel yapısındaki bozulmaları düzeltmek amacıyla uygulanan bir diş hekimliği dalıdır. Diş teli ise ortodonti tedavisinin en yaygın yöntemlerinden biridir. Günümüzde birçok insan, dişlerinin düzgün görünmemesinden şikayetçidir. Ortodontik tedavi, dişlerin çarpışık olması, çene uyumsuzluğu, bazı dişlerin diş etinin üst kısmında bulunması ve eksik dişlerin yer değiştirmesi gibi estetik sorunları düzeltmek için tercih edilir. Diş hastalıklarında uzmanlar, hastalığın türüne göre bölümlere ayrılmışlardır. Ortodonti, bu estetik olmayan durumları düzeltmek amacıyla diş teli takan bölüm olarak bilinir. Ortodonti uzmanları, diş teli tedavisinde yetkin kişilerdir ve bu tedaviye genellikle en erken 8 yaşında başlanabilir. Ancak süt dişlerinin erken çekildiği durumlarda 5-8 yaş arasındaki çocuklara da bu tedavi uygulanabilir. Ortodonti Diş Teli Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler Ortodonti tedavisine başlamadan önce, hastanın kapsamlı bir genel muayenesi yapılır. Tedaviye başlamadan önce en önemli şeylerden biri dişlerde çürük bulunmamasıdır. Dişlerinde çürük olan hastalara diş teli takılamaz; bu nedenle tedaviye başlamadan önce çürük dişler tedavi edilir. Diş teli takılırken, ilk olarak dişlerin üzerine bonding işlemi yapılır, ardından yapışkan malzeme sürülür ve braketler dişlere yerleştirilir. Braketler yerleştirildikten sonra aralarından tel geçirilir ve tedavinin ilk aşamalarında braketler lastiklerle desteklenir. Tellerin dişlerde kalma süresi genellikle 1-3 yıl arasında değişir ve bu süre iyileşme hızına bağlıdır. Ortodonti tedavisinde diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır:
Ortodonti Tedavisinin Faydaları Ortodonti tedavisinin birçok faydası bulunmaktadır:
Ortodonti tedavisi, sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda ağız sağlığı açısından da önemli bir tedavi yöntemidir. Diş teli tedavisi sürecinde uzman ortodontistlerin önerilerine uymak, tedavinin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Tedavi süresince düzenli diş kontrollerine gitmek ve ağız hijyenine dikkat etmek, tedavi sürecini olumlu yönde etkiler. |